Зимата не е любимият сезон на стайните растения – дните са къси, студени и често мрачни, температурите падат под нулата през дългите нощи, а парното и климатиците изсмукват влагата от въздуха. Накратко, климатът, на който са изложени за тези 3-4 месеца, е пълната противоположност на топлите и влажни условия, за които ги е създала Природата.
Има начини, обаче, да им помогнете не само да преживеят, но дори да се радват на зимата. Първата стъпка е да сте наясно с най-големите опасности, които стоят пред растенията. Това е класическата комбинация от слаба светлина, ниска влажност и температурни амплитуди.
Най-честите грешки, които хората правят, са:
- Оставят тропическите растения в неотопляема тераса или гараж или твърде близо до климатик или печка.
- Продължават да ги поливат като през летните месеци, което води най-често до загниване или измръзване на растенията.
- Слагат ги далече от пряка слънчева светлина.
- Забравят да ги поливат.
Ето няколко съвета какво да правим и какво да не правим до настъпването на хубавото пролетно време.
Какво ДА правим през зимата със стайните растения
- Следете температурата в помещенията. Сложете термометър близо до растенията. За тропическите видове идеалната температура през нощта не бива да пада под 14˚С, а през деня да не надвишава 24˚С.
- Изберете място с добра естествена светлина. Малките растения и сукулентите могат да се поставят на перваза, но се уверете, че не докосват стъклото. Ако от прозорците ви лъха студен въздух, ги уплътнете по-добре или просто не слагайте растенията там.
- Проверявайте влажността на почвата поне два пъти седмично. Когато повърхностният слой почва изсъхне, той изсветлява. Проверете с показалец влажността и полейте, ако усетите, че горните 2 см почва са сухи.
- Намалете поливането и оросяването в студени помещения. Когато помещението е студено, намалете поливането два пъти от обичайното.
- Намалете торенето. Това е необходимо, защото с намаляването на деня и температурите, растенията забавят растежа си. Някои видове, като сукулентите, могат дори да „заспят“. Забавеният растеж означава по-малка необходимост от хранителни вещества и вода. Затова може да разредите торенето и да намалите препоръчителната доза тор наполовина.
- Следете влажността на въздуха. В идеалния случай влажността в помещенията трябва да е между 30 и 50%. Влажност извън тези граници може да причини здравословни проблеми и да увреди мебелите ви. Ако влажността е под 50%, е добре да избягвате тънколистни растения. В обраната посока, повечето растения могат да понесат и 80% влажност, но това пък вече не е добре за хората. Ето какво може да направите, за да подобрите влажността:
- Поставете растението в съд с камъчета и налейте вода, като тя трябва да е под нивото на камъчета. Ако дъното на саксията е във вода, тя ще проникне нагоре и може да причини загниване на корените.
- Оросявайте растенията. За по-дълготраен ефект използвайте овлажнител за въздух.
- Поставете растенията в група. Събрани на едно място, растенията увеличават по естествен начин влажността около себе си.
- Бършете листата на растенията от прах. Натрупалият се прах по листата намалява количеството влага, което стига до тях. Просто бършете листата с мек влажен парцал.
- Проверявайте за акари. Може да го правите, докато бършете листата. Тези вредители обожават топлия сух въздух и се размножават бързо, затова зимата е сезонът, в който се срещат най-често. Гледайте за малки като прашинки точици и от двете страни на листата. Ако забележите нещо, занесете растението в банята и го окъпете, за да махнете акарите.
Още за грижите за растенията през зимата прочетете във втората част от статията.
Научете повече за растенията и ползата от тях. Обадете ни се на тел. 089 900 1602, направете запитване онлайн или ни пишете на info@cvetni-idei.com.