В модерното офис озеленяване все по-често се използват въздушни растения като част от биофилния дизайн на работните пространства.
Отглеждането на живи растения без засаждане в съдове е реалност. Да, точно така! И това наистина е възможно поради факта, че съществуват растения, на които корените им служат само и единствено за прикрепване. Популярно се наричани „въздушни“ растения и с тях могат да се постигнат много интересни аранжировки.
На кратко
Въздушните растения, за които ще ви разкажем, са представители на семейство Бромелиеви (Bromeliaceae). Тези малки и симпатични растения, роднини на ананаса, са част от род Тиландсия (Tillandsia). Разпространени са в тропическа и субтропическа Америка. В интериорното озеленяване най-често се използват Tillandsia ionantha (с лилави цветове), T. caput-medusae (наподобяваща медуза), T. usneoides (наподобяваща лишеи) и техните култивари.
Има сведения, че T. usneoides намира масово приложение в бита на хората още през 19 век, когато се е използвала за направата на различни материали като лак. Има също хипогликемично, аналгетично, спазмолитично, антомикотично и антисептично действие.
В естествения си биом на разпространение тези „екзотики” са епифити, литофити и/или аерофити, т.е. живеят прикрепени към клони и стволове на дървета и храсти, в плитки пукнатини на скали или върху разпрашаваната от пустинните ветрове почва. Листата са покрити в различна степен със сребристи микроскопични трихоми (специализирани клетки), благодарение на които се осъществява абсорбцията на вода и хранителни вещества от влагата и праховите частици на въздуха. Листата са събрани в листна розетка, което подпомага задържането на по-голямо количество вода и растителни остатъци. По този начин чрез последващите гнилостни процеси тиландсиите си осигуряват и жизнено важните хранителни вещества.
Корените при повечето видове обикновено служат за прикрепване, но T. usneoides, например, е по-различна на външен вид и липсват корени. Цветовете са тръбести или фуниевидни, които могат да бъдат единични или събрани в класовидни съцветия. Популярни култивари на Tillandsia ionantha са ’Fuego’, ′Rubra’ и други.
Условия за успешно отглеждане
Тиландсиите предпочитат ярка светлина, въпреки че в природата растат и се развиват в сянката на други растителни организми. Добре осветените офис пространства са най-подходящи.
Оптималната температура на въздуха за нормални растеж и развитие е в границите 18-28°С.
Влажност на въздуха се поддържа оптимална с помощта на пулверизатори, овлажнители или чрез други техники.
Поливането се извършва чрез ежедневно опръскване или чрез потапяне на растенията в съд с вода за около 10 минути на всеки 7-10 дни.
Подхранването с минерални торове се извършва регулярно целогодишно.
Размножаването е семенно или вегетативно чрез разделяне на розетките (T. ionantha и T. caput-medusae) или отделни фрагментирани части (T. usneoides).
Съществуват различни дизайни при аранжирането на въздушните растения. Поставени в стъклени съдове и епруветки, раковини или прикачени към метални фигури и различни дървени материали, те винаги грабват вниманието. Много често в основата на розетката се поставя мъх (сфагнов) за по-продължително задържане на влагата около растенията, особено когато обгрижването е по-рядко.
Не се чудете, ако след цъфтежа тиландсията ви започва да отмира! Такъв е нормалният жизнен цикъл на бромелиевите растения. След прецъфтяването майчината розетка постепенно започва да изсъхва, докато изхранва новообразувалите се дъщерни розетки.
Екипът на Цветни идеи ще подбере за вашия офис най-интересните и най-подходящите въздушни растения. Обадете ни се на тел. 089 900 1602, направете запитване онлайн или ни пишете на info@cvetni-idei.com.