Композициите от няколко растения, засадени в един и същ съд (саксия, кашпа, сандъче и пр.) са популярен начин за отглеждане на декоративните видове. Търси се интересна визия, която да приковава погледа с феерия от цветове и форми. Разбира се, изборът на правилните растения е от съществено значение, за да може композицията да краси офиса по-дълго време.
Подбор на растителни видове
В зависимост от декоративните си характеристики има няколко основни растителни групи, които могат успешно да се развиват, засадени в различни комбинации.
Цъфтящите растения са основен елемент, който присъства в една композиция. В интериорното озеленяване антуриумът (Anthurium) и спатифилумът (Spathiphyllum) са с най-продължителен цъфтеж.
Листно-декоративните растения могат да се разделят според растежната си форма на дървовидни, лианоподобни, тревисти, въздушни (епифити, литофити) и други. Растения с дървовидни форми са познатите ни шефлера (Heptapleurum), драцена (Dracaena) и фикус (Ficus). Лианоподобните форми са представени от пасифлора (Passiflora), бръшлян (Hedera) и други. От тревистите най-популярни са бегониите (Begonia), фитониите (Fitonia), хлорофитумът (Chlorophytum), групата на марантовите, ароидните, бромелиевите и орхидните култивари. Голям интерес предизвикват и различните видове въздушни растения като тиландсиите (Tillandsia).
Сукулентите са непретенциозни по отношение условията на средата и големината на пространството, в което се отглеждат. Поради високата им сухоустойчивост трябва да се засаждат само и единствено с други растения, изискващи сходни условия. Миниатюрни форми на агавето (Agave), алоето (Aloe), красула (Crassula), хаворцията (Haworthia) и многообразието от кактуси (Cactaceae s.l.) често могат да се видят аранжирани в различни комбинации.
Предимства
Има няколко положителни страни за растенията при отглеждането им заедно:
- поливането се оптимизира
- микроклиматът около растенията се подобрява
- субстратът, в който са засадени растенията, влияе положително върху оптимизиране на температурата при големи амплитуди
От друга страна, аранжировките с интериорни растения пресъздават образа на истинска градина и дават усещането за завършеност и пълнота.
Недостатъци
Поради нестандартните си размери и форми на различните типове аранжировки, много често растенията не се облистват и формират симетрично.
Балансът на влагата в субстрата може да бъде нарушена, тъй като често липсват дренажни отвори или няма достатъчно дренаж.
При опаразитяване с насекомни неприятели или развитие на бактериални и гъбни болести, контролът може да се окаже труден или неефективен, особено при третиране с био продукти.
Ако търсите нестандартно решение за озеленяване, което да внесе повече оригиналност и стил в офиса, ни се обадете на тел. 089 900 1602, направете запитване онлайн или ни пишете на info@cvetni-idei.com.