Тази популярна красавица се среща често във вътрешните пространства на бизнес сградите. В урбанизираните райони с по-мек климат се използва и в екстериорното озеленяване. Научете повече за произхода и изискванията за оглеждане на шефлерата и защо вече трябва да я познаваме като Heptapleurum arboricola.
На кратко
Любопитно
С последните филогенетични изследвания видът Хептаплеурум арборикола (Heptapleurum arboricola) се приема като отделен в семейство Аралиеви (Araliaceae), а добре познатата на всички шефлера арборикола (Schefflera arboricola) преминава в синонимиката му.
Създадените сортове са много разнообразни: Heptapleurum arboricola ’Trinette’, компактен с деликатни пъстролистни листа; H. arboricola ’Luseane’, с нежни зелени листа; H. arboricola ’Nora, сорт с едри красиви зелени листа.
Условия за отглеждане
Оптималната температура за растеж и развитие в офиса на шефлерата или, както вече трябва да я наричаме, на хептаплеурума е в интервала 15-28°С. Силните горещи или студени въздушни течения предизвикват образуването съответно на черни или кафяви участъци по листата. Затова подходящо е мястото далеч от климатичната инсталация и не в непосредствена близост до прозорците.
Светлината е важен фактор, особено когото се отглеждат пъстролистни култивари, затова те обичат източното изложение с ярка непряка слънчева светлина. Култиварите със зелени листа са сравнително сенкоиздръжливи, което ги прави много подходящи при озеленяването на тъмните кътове в офиса. За да изберете правилните растения за вашето работно пространство, направете запитване онлайн или ни пишете на info@cvetni-idei.com.
Влажността на въздуха се поддържа висока около 70-75%, тъй като естествените местообитания на хептаплеурума са предимно в крайбрежни райони. Редовното пулверизиране е задължително за отглеждането и поддържането на красиви растения от този вид. Количеството на почвената влага се определя в зависимост от климатичните условия: изложение, период на растеж и развитие и др.
В активния период растенията се подхранват с органични или минерални торове веднъж месечно, а във фаза на покой торенето се преустановява. Листното подхранване също благоприятства оптималните растеж и развитие.
Размножаването в изкуствени условия се извършва по време на резитбените дейности чрез вземане на връхни резници, поставени в пясък или торф, а не рядко успеваемост има и когато са само потопени в съд с вода.
Контролът на болестите и неприятелите е задължителен, тъй като много често хептаплеурумът бива нападнат от щитоносни и памукови въшки. Ако се установи инвазивно опаразитяване, се третира със системни инсектициди. При по-слабо нападение може да се прилагат и био продукти.
Установена е токсичност при домашни любимци и хора. При допир или поглъщане на зелени части от растението се предизвикват кожни алергии и нарушения в гастроинтестиналния тракт.
За да може това интересно растение да окраси и вашия офис, ни се обадете на тел. 089 900 1602, направете запитване онлайн или ни пишете на info@cvetni-idei.com.
Pingback: Цветни тенденции 2023 | Цветни идеи