Традесканциите са популярна декоративна група растения, които се използват в цветарството от десетилетия. В днешно време има създадени стотици култивари, кой от кой по-красив. Тези малки ампелни растения много добре се вписват в офисния интериор както в композиции, така и засадени самостоятелно.
Разнообразието от цветове при традесканциите е наистина впечатляващо. Листата са с ивичеста окраска във виолетовата, червената, жълтата гама, но белият цвят почти винаги присъства в комбинация с останалите изброени. Не са за пренебрегване и зелените листни форми.
На кратко
Традесканцията (Tradescantia) е представител на семейство Комелинови (Commelinaceae). Видовете традесканция зебрина (Tradescantia zebrina), традесканция флуминенсис (T. fluminensis), традесканция церинтоидес (T. cerinthoides) и традесканция спатацея (Tradescantia spathacea ) са основно използвани при селекционирането на декоративните форми. Поради номенклатурните промени в последните години някои видове от други родове са отнесени към род традесканция, като например сеткреазията (Setcreasea purpurea), реото (Rhoeo spathacea) и др.
Традесканциите произхождат от Северна и Южна Америка, но поради масовата употреба на най-популярните декоративни видове, в различни части на Азия, Африка, Австралия са натурализирани и са включени в списъците с инвазивни растения.
Традесканциите като цяло формират компактен изправен или стелещ хабитус. Стъблата са сочни. Листата са последователно разположени, с мъхеста повърхност. Листната петура варира спрямо баграта – от антоцианови/виолетови листа със сребристи ивици до зелени или жълти листа с бели, кремави ивици. Цветовете са бели, лилави, жълти и пр.
Интересно
Освен като красиво и ефектно стайно растение, традесканцията има множество интересни приложения.
- Поради високото съдържание на биологично активни вещества, се използват за лечебни цели в народната медицина и са интересен обект за етноботаниката. Екстракти, отвари и лапи от тези растения се прилагат в лечението на широк спектър заболявания като диабет, респираторни нарушения, хипертония. Много научни проучвания доказва ползата от традесканциите и в конвенционалната медицина.
- Намират приложение като естествени багрила в текстилната индустрия.
- Традесканцията е сложна система, която е чувствителна към фактори на околната среда като рН на почвата, температура, радиация, наличие на примеси и др., поради което успешно се използва като биоиндикатор за промени в околната среда.
Условия за успешно отглеждане
Температурният режим за оптимален растеж при отглеждането в стайни условия е добре да се поддържа в границите 5-10°С през зимните месеци, но и дори и целогодишна постоянна температура от 18-30 °С се отразяват благоприятно върху традесканцията.
Светлината е основен фактор, за да се запази разнообразието в оцветяването на листата. При проектирането на интериорно озеленяване с използването на традесканциеви, се съобразява изложението на помещенията. Източни, западни и дори южни изложения са подходящи, но засенчването е препоръчително, тъй като има опасност от пригор. При озеленяване на външни пространства (тераси в административните сгради или различни заведения), при използване на традесканции местата с шарена сянка са за предпочитане.
При поливането се съобразява сезона и температурата в помещенията. През пролетно-летния сезон се полива обилно, особено ако са засадени навън, а през есенно-зимния поливката се ограничава или преустановява. Вътре в офисите влажността на въздуха се поддържа с редовно пулверизиране на листата.
Растенията нарастват сравнително бързо и е необходимо редовно пресаждане и подрязване на старите обезлистени стъбла. С подрязване традесканцията може лесно да се размножи от стъблени резници, поставени в съд с вода или пясък, или чрез разделяне.
Ако искате повече красота в интериора на вашия офис, ни се обадете на тел. 089 900 1602, направете запитване онлайн или ни пишете на info@cvetni-idei.com.